Elbeszélői módok és nézőpontok Kosztolányi Dezső Esti Kornél című kötetében
Kosztolányi Dezső
- Kosztolányi Dezső az Osztrák-Magyar monarchia területén, Szabadkán született.
- Édesapja Kosztolányi Árpád (1859 – 1926) fizika és kémia professzor, valamint iskolaigazgató volt. Édesanyja a francia származású Brenner Eulalia (1866 – 1945).
- Középiskolai tanulmányait Szabadkán kezdte meg, de tanárával való konfliktusa miatt kiutasították innen. Szegeden, magántanulóként érettségizett.
- 1903-ban Budapestre költözött és ekkor kezdte meg tanulmányait a budapesti egyetem bölcsészkarán, magyar-német szakon. Itt találkozott Babits Mihály és Juhász Gyula költőkkel, és életre szóló barátságot kötött Karinthy Frigyessel is.
- Egy kis ideig a bécsi egyetemre is járt, de nem fejezte be, hazaköltözött és újságírónak állt, mely szakmát élete végéig gyakorolta.
- 1908-ban átvette a költő Ady Endre helyét, aki Párizsba utazott tudósítani egy budapesti lapnak.
- 1910-ben jelent meg első verseskötete a Szegény kisgyermek panaszai címmel, mely országos sikert aratott, és mellyel egy termékeny időszak kezdődött el Kosztolányi Dezső életében. Szinte minden évben kiadott egy könyvet.
- 1913-ban vette feleségül Harmos Ilona színésznőt, aki Görög Ilona néven jelentette meg novelláit. 1915-ben született meg fiúk, Kosztolányi Ádám. 1936-ban, szájrákban halt meg.
Kötet
- Esti Kornél, Kosztolányi regényének főhőse maga meséli el történeteit az elbeszélőnek, aki csak lejegyzi azokat.
- Az Esti Kornélról szóló történetek 1933-ban jelentek meg összegyűjtve. A novella ciklus tizennyolc fejezetet tartalmaz.
- A novellaciklus műfaja egyszerre regényes életrajz, és útirajz.
- Az egyes novellákat Esti alakja és az egymáshoz mozaikszerűen fűződő történetek kapcsolják össze. új műfaj: töredékregény.
- Esti alakja az elbeszélő Kosztolányi gyermekkori énje. Kosztolányi némileg leegyszerűsíti Freud mélylélek tanát és a pszichoanalízist.
- Mindezzel szemben Esti Kornél az elbeszélő fiatalságát, szabad és boldog életét testesíti meg, a felnőttel szemben a gyermeket.
- A tagadás szelleme, néha cinikus, jószívű és megértő. Egyszer szegény, máskor pedig gazdag. Önmagában is ellentmondásos személyiség. Egész élete rögtönzés.
Esti Kornél jelentősége
- Esti történetei egyszerre korrajzok és Kosztolányi világlátásának dokumentumai is.
- Az út, utazás toposza központi szerepet kap bennük, az életút szakaszaira és állomásaira utal. E világlátást a Boldogság c. novella foglalja leginkább össze.
- Az eredeti Vörös Ökör című novellában - mely Esti gyermekkorát villantotta fel - pedig még a Kosztolányi Dezső név szerepelt, de mire a műbe II. fejezetként belekerült, Esti Kornéllá vált. Ezzel Estinek története lett, nőtt a figura teherbírása, jöhettek az újabb történetek.
Befejezés
- Kosztolányi az emberi természet és lélek nagy ismerője. Számára szinte nincs titok, ha valaki teljes személyiségét kívánja föltárni. Ennek egyik legszebb művészi dokumentuma az Esti Kornél novellaciklus.
- Itt is az ambivalenciát mutatja be, ami szerint egy lélekben, egy tudatban létezhetnek egymással ellentétes érzések és gondolatok.
- Az élet nagyszerűségét és igenlését hordozzák művei. Igaz feltűnik az élet rossz részei, de ellenpontként a szépség és gazdagság is.
Legutóbb frissítve:2016-08-03 14:45
Megjegyzések
Hamarosan!