Nagy Sándor birodalma

Nagy Sándor (III. Alexandrosz) birodalma az ókori történelem egyik legjelentősebb és legnagyobb kiterjedésű államalakulata volt, amely alapjaiban változtatta meg az akkor ismert világ politikai, gazdasági és kulturális viszonyait. A makedón uralkodó mindössze 33 évet élt (Kr. e. 356-323), mégis olyan birodalmat hozott létre, amely a Balkán-félszigettől egészen Indiáig terjedt, és amelynek hatásai évszázadokig meghatározták a hellenisztikus világot.

Nagy Sándor apja, II. Philipposz már megteremtette a makedón nagyhatalom alapjait. A kiváló hadvezér és államférfi modernizálta a makedón hadsereget, bevezette a szariszával (hosszú lándzsával) felszerelt falanx harcmodort, és jelentősen megerősítette a lovasságot. Emellett diplomáciai úton és házasságokkal is növelte befolyását. Kr. e. 338-ban a khairóneiai csatában legyőzte a görög városállamokat, és létrehozta a korinthoszi szövetséget, amelynek vezetője lett.

Az ifjú Alexandrosz kiváló neveltetésben részesült, többek között Arisztotelész is tanította. Apja meggyilkolása után, mindössze 20 évesen került trónra. Először a makedón uralom ellen lázadó görög városállamokat és a környező törzseket kellett pacifikálnia, amit gyors és határozott fellépéssel meg is tett. Kr. e. 334-ben kezdte meg híres keleti hadjáratát, amelynek célja eredetileg a Perzsa Birodalom meghódítása volt.

A granikuszi csata (Kr. e. 334) után elfoglalta Kis-Ázsiát, majd az isszoszi győzelem (Kr. e. 333) következtében megszerezte Szíriát és Egyiptomot is. A döntő ütközetre Kr. e. 331-ben került sor Gaugamélánál, ahol megsemmisítő vereséget mért III. Dareiosz perzsa nagykirály seregére. Ezután elfoglalta a birodalom központi területeit, Perzsiát és Mezopotámiát. A perzsák fővárosában, Perszepoliszban hatalmas kincsekre tett szert, a várost azonban felgyújtatta, ezzel szimbolikusan is jelezve a perzsa uralom végét.

Nagy Sándor nem állt meg a perzsa területek megszerzésénél. Továbbnyomult kelet felé, meghódította Baktriát és Szogdiát, majd Kr. e. 327-ben betört Indiába is. A Hüdaszpész folyónál legyőzte Póroszt, az indiai uralkodót, de serege a Hüphaszisz (ma Beas) folyónál megtagadta a további előrenyomulást. Nagy Sándor kénytelen volt visszafordulni, és Kr. e. 323-ban Babilonban érte a halál, feltehetően maláriában vagy mérgezésben.

A makedón uralkodó nem csupán hódító volt, hanem egy új világrend megteremtője is. Tudatosan törekedett a görög és keleti kultúra összeolvasztására. Számos új várost alapított (például Alexandriát Egyiptomban), amelyek a hellenisztikus kultúra központjaivá váltak. Támogatta a makedón és perzsa nemesség összeházasodását, ő maga is perzsa hercegnőt vett feleségül. Megtartotta a perzsa közigazgatási rendszer számos elemét, és helyi előkelőket is bevont a birodalom irányításába.

Nagy Sándor birodalma azonban halála után gyorsan felbomlott. Hadvezérei (a diadokhoszok) között véres örökösödési háború tört ki, amely végül a birodalom három részre szakadásához vezetett. Egyiptomban a Ptolemaioszok, Szíriában a Szeleukidák, Makedóniában az Antigonidák alapítottak dinasztiát. Ezek az államok azonban továbbra is őrizték és terjesztették a hellenisztikus kultúrát, így Nagy Sándor kulturális öröksége túlélte birodalmának szétesését.

A hellenisztikus korszak, amelyet Nagy Sándor hódításai indítottak el, az ókori történelem egyik legizgalmasabb időszaka volt. A görög kultúra elemei (nyelv, művészet, filozófia, tudományos gondolkodás) eljutottak a Földközi-tenger keleti medencéjétől egészen Közép-Ázsiáig. A hellenisztikus városok, mint Alexandria, Antiokheia vagy Pergamon, a kultúra és tudomány központjaivá váltak. A különböző népek és kultúrák keveredése pedig olyan szinkretikus vallási és filozófiai irányzatok kialakulásához vezetett, amelyek később a kereszténység terjedését is elősegítették.

Nagy Sándor személye és tettei már az ókorban legendássá váltak. A rómaiak példaképüknek tekintették, és számos császár próbálta utánozni keleti hódításait. A középkorban lovagregények hőse lett, az iszlám világban pedig Iszkander néven tisztelték. Alakja ma is a világtörténelem egyik legismertebb és legtöbbet vitatott személyisége, aki rövid élete alatt olyan változásokat indított el, amelyek évezredekre meghatározták Európa és Ázsia történelmét.

Scroll to Top