Az első világháború után az Amerikai Egyesült Államok jelentős változásokon ment keresztül, amely időszak meghatározó volt nem csak az ország, de a világ történelmében is. A háborúból győztesként kikerülő USA a világ vezető gazdasági hatalmává vált, azonban ez az időszak nem volt mentes a társadalmi és gazdasági kihívásoktól sem.
A „boldog békeidők” – Az 1920-as évek prosperitása
Az 1920-as éveket gyakran nevezik „roaring twenties”-nek vagy „dühöngő húszas éveknek”, amely időszakot a gazdasági fellendülés, technológiai fejlődés és kulturális virágzás jellemezte. A háborús konjunktúra után az amerikai gazdaság tovább erősödött, amit több tényező is elősegített:
- A tömegtermelés elterjedése (fordizmus, taylorizmus)
- Az új technológiák megjelenése (rádió, háztartási gépek)
- Az autóipar robbanásszerű fejlődése (Ford T-modell)
- A fogyasztói társadalom kialakulása
- A részletre vásárlás elterjedése
A gazdasági fejlődést jelentősen támogatta a republikánus kormányzatok által követett be nem avatkozási politika („az üzlet dolga az üzlet”). Az állam minimálisra csökkentette a gazdasági szabályozást, alacsony adókat vezetett be, és protekcionista vámpolitikát folytatott. Ez az időszak az amerikai álom kiteljesedésének korszaka volt, amikor úgy tűnt, hogy a folyamatos növekedésnek és gazdagodásnak nincs határa.
Társadalmi változások és ellentmondások
A gazdasági prosperitás mellett jelentős társadalmi változások is végbementek. A városiasodás felgyorsult, megváltozott a nők társadalmi szerepe (megkapták a választójogot 1920-ban), és új kulturális irányzatok jelentek meg. Ugyanakkor ez az időszak számos ellentmondást is hordozott:
- Prohibition (alkoholtilalom) 1920-1933 között, amely a szervezett bűnözés megerősödéséhez vezetett
- Faji szegregáció és a Ku-Klux-Klan újjáéledése
- Bevándorlás korlátozása (kvótatörvények)
- Növekvő társadalmi egyenlőtlenségek
A nagy gazdasági világválság (1929-1933)
A „féktelen húszas évek” prosperity-je 1929. október 24-én, a „fekete csütörtökön” hirtelen véget ért. A New York-i tőzsde összeomlása egy olyan gazdasági válság kezdetét jelentette, amely alapjaiban rengette meg az amerikai társadalmat. A válság főbb jellemzői:
- Tömeges munkanélküliség (1933-ra 25% fölé emelkedett)
- Bankcsődök sorozata
- Ipari termelés zuhanása
- Mezőgazdasági válság, farmerek tönkremenetele
- Deflációs spirál kialakulása
A New Deal korszaka
1933-ban Franklin Delano Roosevelt elnök radikális változtatásokat vezetett be a válság kezelésére. A New Deal program célja az amerikai gazdaság és társadalom talpra állítása volt. A program főbb elemei:
- Bankszektor szabályozása, betétbiztosítási rendszer bevezetése
- Közmunkaprogramok indítása (pl. Tennessee Valley Authority)
- Szociális háló kiépítése (társadalombiztosítás, nyugdíjrendszer)
- Szakszervezeti jogok megerősítése
- Mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetése
A New Deal intézkedései nem oldották meg azonnal a válságot, de megteremtették a későbbi fellendülés alapjait és jelentősen átalakították az amerikai államot. Az állami szerepvállalás mértéke korábban soha nem látott szintre emelkedett.
Külpolitikai izoláció
A két világháború közötti időszakban az USA külpolitikáját az izolacionizmus jellemezte. Bár az ország részt vett az első világháborúban, a Kongresszus nem ratifikálta a versailles-i békeszerződést, és az USA nem csatlakozott a Népszövetséghez sem. Az izolacionista politika főbb elemei:
- Európai ügyektől való távolmaradás
- Monroe-doktrína fenntartása
- Gazdasági protekcionizmus
- Bevándorlás korlátozása
Ez a külpolitikai irányvonal csak a második világháború kitörésével változott meg, amikor az USA fokozatosan feladta semlegességét és a szövetségesek támogatójává vált.
Összegzés
A két világháború közötti időszak az amerikai történelem egyik legellentmondásosabb korszaka volt. A „boldog békeidők” prosperity-je, a súlyos gazdasági válság, majd az azt követő állami beavatkozás időszaka alapvetően megváltoztatta az amerikai társadalmat és gazdaságot. A korszak végére az USA már nem csak gazdasági, de politikai értelemben is szuperhatalommá vált, amely meghatározó szerepet játszott a második világháború kimenetelében és a háború utáni világrend kialakításában.