A müncheni egyezmény

A müncheni egyezmény az 1938. szeptember 29-30-án megkötött nemzetközi szerződés, amely a második világháború közvetlen előzményének tekinthető. Az egyezményt Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Olaszország írta alá, Csehszlovákia részvétele nélkül döntöttek az ország területi felosztásáról. Ez az esemény az appeasement (megbékéltetési) politika legjellemzőbb példája, amely végül kudarcot vallott a náci Németország agresszív terjeszkedési politikájával szemben.

Történelmi előzmények és körülmények

Az első világháborút lezáró versailles-i békeszerződés jelentősen átrajzolta Közép-Európa térképét. Az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlásával létrejött Csehszlovákia területén jelentős német kisebbség élt, főként a Szudéta-vidéken. Hitler hatalomra kerülése után a német külpolitika egyik fő célja lett a versailles-i békeszerződés revíziója és a német nyelvű területek „visszaszerzése”. A Szudéta-vidéken élő németség helyzetét a náci propaganda felhasználta céljai eléréséhez, és egyre erőteljesebben követelte a terület Németországhoz csatolását.

1938-ra a nemzetközi helyzet rendkívül feszültté vált. Az Anschluss (Ausztria Németországhoz csatolása) márciusi végrehajtása után Hitler következő célpontja Csehszlovákia lett. A nyugati hatalmak, különösen Nagy-Britannia miniszterelnöke, Neville Chamberlain, minden áron el akarta kerülni egy újabb európai háború kitörését, ezért a megbékéltetés politikáját követte.

A müncheni konferencia és következményei

A müncheni konferencián a következő főbb döntések születtek:

  • Csehszlovákiának át kell adnia a Szudéta-vidéket Németországnak
  • A területátadást október 1. és 10. között kell végrehajtani
  • A területen élő nem német lakosság optálási jogot kap
  • A fennmaradó csehszlovák állam területi integritását a négy nagyhatalom garantálja

A müncheni egyezmény azonnali és hosszú távú következményekkel járt:

Azonnali következmények:- Csehszlovákia elvesztette területének és lakosságának jelentős részét- Az ország védelmi rendszere összeomlott- A csehszlovák gazdaság jelentős része német kézbe került- Lengyelország és Magyarország is területi követelésekkel lépett fel

Hosszú távú következmények:- A megbékéltetési politika kudarca nyilvánvalóvá vált- Hitler még agresszívebb külpolitikába kezdett- 1939 márciusában Németország megszállta Csehszlovákia maradék területeit- A nyugati hatalmak felismerték, hogy a náci Németországgal szemben csak az erő politikája lehet eredményes

Az egyezmény történelmi értékelése

A müncheni egyezmény a XX. század egyik legvitatottabb diplomáciai eseménye. Chamberlain híres mondata – „Békét hoztam a mi időnkre” – a történelem egyik legnagyobb tévedésének bizonyult. Az egyezmény nem akadályozta meg, hanem inkább elősegítette a második világháború kitörését, mivel:

  • Megerősítette Hitler hitét abban, hogy a nyugati hatalmak nem fognak érdemben fellépni területszerző politikájával szemben
  • Meggyengítette Közép-Európa demokratikus államait
  • Aláásta a kollektív biztonsági rendszerbe vetett hitet
  • Demoralizálta a náci Németországgal szembenálló erőket

A müncheni egyezmény tanulságai a mai napig érvényesek a nemzetközi kapcsolatokban. Megmutatta, hogy az agresszorral szembeni engedékenység nem vezet tartós békéhez, és hogy a kisebb államok érdekeinek feláldozása a nagyhatalmak által súlyos következményekkel járhat az egész nemzetközi rendszerre nézve.

Az egyezmény a magyar külpolitika szempontjából is jelentős volt, hiszen az első bécsi döntés (1938. november 2.) közvetlen előzményének tekinthető. Magyarország a müncheni egyezmény után, a megváltozott nemzetközi helyzetben tudta érvényesíteni területi követeléseit Csehszlovákiával szemben.

Összességében a müncheni egyezmény a második világháború előtti nemzetközi kapcsolatok mélypontját jelentette, és példaértékű tanulsággal szolgál arra vonatkozóan, hogy az agresszióval szemben történő meghátrálás hosszú távon súlyosabb következményekkel járhat, mint az időben történő határozott fellépés.

Scroll to Top