Az arab tavasz a 2010 végén kezdődő, az arab világban végigsöprő forradalmi megmozdulások és tüntetéssorozatok összefoglaló neve. A demonstrációk és felkelések hulláma Tunéziából indult, és gyorsan átterjedt több észak-afrikai és közel-keleti országra. Az események jelentősen átrajzolták a régió politikai térképét, és máig ható következményekkel jártak.
Az arab tavasz kiváltó okai
A térség országaiban számos hasonló probléma vezetett a lakosság elégedetlenségéhez:
- Magas munkanélküliség, különösen a fiatalok körében
- Növekvő élelmiszerárak és megélhetési költségek
- Politikai elnyomás és korrupció
- Autoriter vezetési stílus és évtizedek óta hatalmon lévő diktátorok
- Az emberi jogok rendszeres megsértése
- A közösségi média térnyerése, amely lehetővé tette a tüntetések gyors szervezését
Az események kronológiai sorrendben
A tunéziai forradalom 2010. december 17-én kezdődött, amikor Mohamed Bouazizi utcai árus felgyújtotta magát tiltakozásul a hatóságok zaklatása ellen. Ez az esemény katalizátorként hatott, és országos tüntetésekhez vezetett, amelyek következtében Ben Ali elnök 23 év után, 2011. január 14-én elhagyta az országot.
Egyiptomban 2011. január 25-én kezdődtek a tüntetések. A demonstrálók a Tahrir téren gyülekeztek, követelve Hoszni Mubarak elnök távozását. A hadsereg kezdetben nem avatkozott be, majd február 11-én Mubarak lemondott. Az országban átmeneti katonai vezetés vette át az irányítást, majd 2012-ben Mohamed Morszi került hatalomra, akit azonban 2013-ban katonai puccsal eltávolítottak.
Líbiában 2011 februárjában kezdődtek a tüntetések Kadhafi rendszere ellen. A helyzet gyorsan polgárháborúvá eszkalálódott, amelybe a NATO is beavatkozott. Október 20-án Kadhafit elfogták és megölték, az ország azonban azóta is instabil, több hatalmi központ verseng az irányításért.
Szíriában 2011 márciusában kezdődtek a tüntetések Bassár el-Aszad elnök ellen. A békés tüntetések hamar véres polgárháborúvá fajultak, amelybe külső hatalmak is beavatkoztak. A konfliktus máig tart, több százezer halálos áldozatot követelt, és milliók menekültek el otthonaikból.
Az arab tavasz következményei
A mozgalom vegyes eredményekkel járt:
- Tunéziában viszonylag sikeres demokratikus átmenet zajlott le
- Egyiptomban a rövid demokratikus időszak után újra autoriter rendszer épült ki
- Líbia és Szíria gyakorlatilag failed state-té vált
- Jemenben polgárháború tört ki
- Több monarchiában (Marokkó, Jordánia) korlátozott reformokat vezettek be
A térség destabilizálódása számos következménnyel járt:
- Menekültválság Európában
- Az Iszlám Állam terrorszervezet megerősödése
- Nagyhatalmi versengés fokozódása a régióban
- Gazdasági visszaesés az érintett országokban
Az arab tavasz tanulságai
Az események megmutatták, hogy a társadalmi elégedetlenség és a politikai elnyomás előbb-utóbb robbanáshoz vezethet. Ugyanakkor az is világossá vált, hogy a demokratikus átmenet rendkívül összetett folyamat, amely nem minden esetben vezet sikerre. A térség problémái – szegénység, munkanélküliség, korrupció – továbbra is megoldásra várnak.
Az arab tavasz eseményei alapvetően megváltoztatták a Közel-Kelet és Észak-Afrika politikai térképét, és hatásai a mai napig érezhetők. A régió stabilitása továbbra is törékeny, és a demokratikus átalakulás folyamata a legtöbb érintett országban még nem zárult le.